Kredyt samochodowy – na ile miesięcy?

 

Zastanawiasz się, jak długi powinien być Twój kredyt? Czy zdecydować się na rozłożenie go na maksymalny oferowany przez bank czas, czy też wybrać krótki okres kredytowania?  Kredyty na nowe samochody udzielane są na okres do 10 lat, natomiast na używane zazwyczaj na 5 do 8 lat.

 

Jak wybrać okres kredytowania?

 

Wybranie idealnego okresu kredytowania powinno być poprzedzone analizą własnej sytuacji finansowej. Klient musi się zastanowić, jak wysokie miesięczne raty jest w stanie płacić i jaka będzie różnica w wysokości kredytu w przypadku różnych okresów kredytowania.

 

Czasami skrócenie kredytu o rok sprawia, że raty są zauważalnie niższe, a w innym przypadku nie ma to na nie dużego wpływu. Tak samo jest z akceptowalną wysokością rat. Jeden klient może osiągać wysokie dochody i wybrać krótki okres kredytowania dlatego, że może sobie na to pozwolić i chce jak najszybciej spłacić kredyt. Inny natomiast osiąga niższy dochód, a tym samym musi wybrać mniejsze raty i analogicznie dłuższy okres spłaty.

 

Trzeba pamiętać, że w przypadku kredytów nie ma się co porywać z motyką na słońce. Nie powinno się ustalać wysokości rat i okresu kredytowania pod oczekiwane przyszłe zarobki. Przykładowo klient ma zamiar zmienić pracę na lepiej płatną lub rozwinąć firmę i decyduje się na krótki okres kredytowania, sądząc, że będzie go stać na wyższe raty. Tymczasem niekoniecznie musi tak być. Sytuacja może się zmienić w drugą stronę, dochody mogą się zmniejszyć. Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie spłaty kredytu. W razie niezdolności finansowej wypłacone zostanie odszkodowanie, za które można spłacić kredyt.

 

Na wyższe raty i krótszy okres kredytowania może sobie pozwolić firma. W tej sytuacji przyjmujemy, że samochód przyczyni się do wygenerowania nowych przychodów, które poprawią sytuację finansową. W przypadku osób prywatnych samochód nie przyniesie raczej dochodu, a wręcz przeciwnie – wygeneruje kolejne koszty.

 

Czasami zmiana okresu kredytowania zmienia sam kredyt. Zawsze też można zdecydować się na kredytowanie w dłuższym terminie i ewentualne spłacenie kredytu wcześniej.

Create A product first!

Create a product first please!