Gdy jesteśmy w sytuacji, że chcemy, potrzebujemy czy wręcz musimy kupić samochód, a brakuje nam zasobów gotówkowych na jego sfinansowanie, to mamy obecnie kilka możliwości do rozważenia, porównania i rozpatrzenia.

Spróbujmy się teraz zastanowić co będzie dla nas korzystniejsze: kredyt samochodowy czy leasing konsumencki? Przyjrzyjmy się więc co się kryje za tymi hasłami.

Kredyt samochodowy to hasło nam znajome i intuicyjnie czujemy co się za nim kryje. Gorzej jest z pojęciem „leasing konsumencki”, więc przyjrzyjmy się bliżej co kryje się pod tym hasłem.

Leasing to jest umowa prawna pomiędzy Leasingodawcą, a Leasingobiorcą, która precyzyjnie określa na jakich warunkach (opłaty, czas i inne) Leasingodawca (Finansujący) użycza (przekazuje w użytkowanie) Leasingobiorcy (Korzystającemu) Przedmiot Leasingu. Najczęściej Leasingobiorcą są podmioty gospodarcze, ale ostatnio pojawił się na rynku finansowym również leasing konsumencki, z którego pod pewnymi warunkami może skorzystać przysłowiowy Kowalski. Zasadą leasingu jest to, że przedmiot leasingu (w naszym przypadku samochód) pozostaje własnością Leasingodawcy aż do końca umowy leasingowej pod warunkiem spłaty wszystkich rat leasingowych i końcowego wykupu, który jest zazwyczaj na poziomie 20%. Po zapłaceniu wpłaty wstępnej płacimy więc comiesięczne raty leasingowej by na koniec zapłacić jeszcze uzgodniony wykup końcowy. Taka struktura opłat może być niezwykle obciążająca dla budżetu domowego i nawet załatwienie wszelkich formalności  przez Leasingodawcę oraz przekazanie nam samochodu, gotowego do jazdy po kilku dniach od podpisania umowy leasingowej, może tego nie zrekompensować.

Kredyt samochodowy to najpopularniejsza forma pozyskiwania samochodów. W przypadku skorzystania z niego płacimy równe raty, a samochód staje się naszą własnością. Kredytodawca zabezpiecza swoje interesy poprzez Zastaw rejestrowy (wpisanie banku w dokumenty samochodu), przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu lub cesję umowy AC. Restrykcje te zostają zdjęte po spłacie kredytu. Na rynku jest bardzo dużo firm, oferujących kredyt samochodowy i jest w czym wybierać