W obecnym świecie bez samochodu ani rusz! Jest nam potrzebny prywatnie i w firmie. Musimy się szybko i sprawnie przemieszczać, przewozić  ludzi lub towary. Kupować samochód – Tak! Ale jak?

Bywają bowiem takie sytuacje, że wprawdzie zakup samochodu jest koniecznością, ale brak nam wystarczającej ilości środków finansowych. I co wtedy? Wtedy mamy do dyspozycji na przykład kredyt. Obecnie na nasze szczęście bardzo duża ilość różnych instytucji finansowych oferuje kredyty.

Jeśli mamy na myśli zakup samochodu, to jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że mamy do dyspozycji zarówno kredyt gotówkowy jak i kredyt samochodowy. Na co się zdecydować? Najłatwiej zacząć od ich porównania.

Kredyt gotówkowy zwany jest też kredytem konsumenckim. Przeznaczony jest na zakup dowolnego celu. Może go wziąć jedna osoba lub kilka osób spokrewnionych ze sobą lub nie. Jego wysokość uzależniania jest od zdolności kredytowej Kredytobiorcy, a tę Kredytodawca oblicza na podstawie zarobków (dochodów) Kredytobiorcy. Ponieważ jest to kredyt bez zabezpieczenia, to Instytucje Finansowe dosyć niechętnie go udzielają. Niby nie są wymagane zbyt wielkie formalności – wystarcza dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach, ale mocno zniechęcające jest wysokie oprocentowanie. Ten kredyt jest po prostu drogi.

Inaczej rzecz ma się w przypadku kredytu samochodowego. W tym przypadku mamy do czynienia z kredytem z zabezpieczeniem, a tym zabezpieczeniem jest sam finansowany samochód. Dzięki temu oprocentowanie tego kredytu jest sporo niższe. Z tego kredytu może być finansowany zakup zarówno samochodu nowego jak i używanego.  Warunki kredytu uzależnione są właśnie od tego czy ma być to auto nowe czy używane, a jeśli używane to ile ma lat. Oczywiście najtańsze i najłatwiejsze do pozyskania są kredyty samochodowe na zakup auta nowego. Czasem Instytucje Finansujące ograniczają dopuszczalny wiek samochodu używanego. Ważny jest również wkład własny i okres kredytowania. Zasadą jest, że im wyższy wkład własny i im krótszy okres kredytowania, to tym niższe oprocentowanie kredytu.